SEM_Cover_2022_ext_web

Пет трендови за уредување на дворот, лето 2022

Доаѓаат топли денови, како создадени за уживање надвор. Подгответе го дворот за пријатните мигови со семејството и пријателите според најновите светски трендови. 

Во пролет се буди природата и во нас се буди желбата да излеземе од затворениот простор на нашиот дом каде што ги минувавме долгите студени денови и, конечно, да бидеме на воздух.

Ако живеете во куќа и имате свој двор, ова е вистинско време да се фатите за работа. Со добар план, дворот лесно ќе го направите попријатен за престој во топлите месеци.

Затоа, ви ги претставуваме петте најинтересни светски трендови за надворешно уредување сезонава. Се надеваме дека ќе ве инспирираат вашиот двор да го претворите во вистинска убавина која ќе мами љубопитни погледи од соседите и почести посети и пофалби од пријателите.  

1. Парченца од тропските краишта

Далечните убавини ни доаѓаат дома

Долгиот период на затвореност што ни го наметна пандемијата, направи на сите да ни недостигаат патувањата. Затоа, оваа година далечните убавини ни доаѓаат дома, во форма на: тропски растенија.

Добредојдени се сите африкански цветни убавици, необични кактуси, палми, азиски дрвенести растенија и грмушки... Сè што нè потсетува на животот подалеку од дома додека сè уште траат рестрикциите за патувања во многу земји е апсолутно добредојдено за да нè направи да се чувствуваме подобро.

2. Бришење на границата меѓу внатре и надвор

Време е идеите за внатрешно уредување да излезат надвор

Со години наназад владее трендот внатре во домот да се внесува надворешното. Се прават градинчиња со зачински билки во кујните, се поставуваат висечки саксии во близина на прозорците за погледот да се исполни со зеленило, се прават вертикални градини... Време е за обратното!

Време е идеите за внатрешно уредување да излезат надвор и да се посветите на правење „дворски соби“. Поплочете соодветна површина, покријте ја со дрвен покрив, пуштете висечки растенија или посадете високи грмушки од три страни и осветлете со светилки нанижани на жица.

Просторот исполнете го со удобни столови, лежалки или нишалки кои секојпат кога ќе ги видите ќе ве поканат да им се препуштите и да останете на нив што подолго.

3. Двор отпорен на климатските промени

Климатските промени на нашата планета се реалност. Со секоја нова сезона сме сведоци на нови екстремно високи температури, суши, поплави...

Еден од главните трендови при надворешното уредување годинава е дворот, а градината во него, да се направат што поотпорни на овие промени. Со правење патеки низ дворот може да се спречи ширење на евентуален пожар во најжешките денови. Истото може да се постигне и со садење кактуси и сукуленти кои во себе складираат големо количество на вода, а тие се погодни да се посадат и во делови од дворот каде што обично се собира вода при обилни врнежи, затоа што ќе ја впијат. Заштита од поплави се прави и со мрежа од канали низ целиот двор, кои подеднакво ќе ја распространуваат паднатата вода. 

4. Дом за живиот свет

За вашиот дом да добие вистинска живост, во него треба да се насели секаков живот. Биоразновидноста е клучна за нашиот опстанок и затоа еден од трендовите оваа година е таа да се донесе и во дворовите.

Куќичките за птици со хранилки се само првиот чекор. Размислете големиот тревник или делови од него да ги замените со алтернативни растенија што цветаат за да ги привлечете опрашувачите и да ја направите почвата поздрава. Пронајдете идеи за правење базенче со риби, во кое полека ќе почнат да се населуваат водоземци и каде што ќе се симнуваат птици да се напојат. Колку поразновидни растенија и жив свет поставите во дворот – толку поразновидни инсекти и животни од природата ќе привлечете. 

5. Бои, бои, бои

Експериментирањето со бои е една од највозбудливите работи.

Последниот, и за око најважниот тренд кога станува збор за уредувањето, се однесува на боите.

Експериментирањето со бои е една од највозбудливите работи. Оваа сезона во мода се „храбри“ бои, како силни нијанси на црвена, портокалова и виолетова боја, кои можете да ги внесете садејќи ги на поголеми површини омилените цвеќиња.

Во играта со боите се вклучуваат и патеките, кои во комбинација со цвеќињата и зеленилото, од вашиот двор можат да направат уметничко дело. Погледнете ја широката палета на бои и текстури на нашите павер-елементи од брендот Semmelrock. Внимателно разгледајте и изберете ги оние што ќе му го дадат посакуваниот карактер и ќе вдахнат неповторлива убавина на вашиот двор. 

Construction worker with tablet computer, Fast Forward Commercial Excellence

Имате ли прашања за нас или за нашите производи?

 Контактирајте нè и ќе ви помогнеме!

Дали ви треба дополнителна помош?

Сакате персонализирана понуда?

Контактирајте ги нашите претставници за продажба!

Локации на дистрибутери

Најдете го дистрибутерот што ви е најблизу

Пријавете се за Newsletter

Не ги пропуштајте најновите вести од нас

Слични статии

Продажба